jel dezenfektan

Dezenfektan Nedir ?

Dezenfektanlar, nesneler üzerinde yaşayan mikroorganizmaları yok etmek için canlı olmayan nesnelerin yüzeyine uygulanan antimikrobiyal ajanlardır. Dezenfeksiyon ise bu ajanlar sayesinde hastalık yapıcı  organizmaların yok edilmesi  veya etkisiz hale getirilmesi işlemidir.

Genel olarak anti bakteriyel ve dezenfektan arasındaki temel fark içeriğinde bulunan alkol oranıdır. Dezenfektan ürünlerde en az %70 oranında alkol bulunmaktadır. Tabi yüzeyler için kullanılan dezenfektanlar olduğu gibi cildimiz içinde sürülebilir dezenfektan ürünler mevcuttur. M cleaner jel dezenfektan ürünü üretilen kaliteli içeriği ile yüksek etkiye sahiptir.

Virüslerin cansız yüzeylerde hayatta kalma süresi, vücut sıvısı miktarı, mevcut solunum damlacıkları, çevresel sıcaklık ve nem gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle bazı konularda bilgi sahibi olmak gerekmektedir;

Dezenfektanlar işe yarar mı?

Virüslerden kendimizi nasıl koruyacağız?

Temizlik yaparken nelere dikkat etmeliyiz? 

Dezenfektanlar etkili midir?

  Çok yabancı olmadığımız hastalıklar var grip gibi. Yeni koronavirüs de bu hastalıklardan bir tanesi ve hastalıklardan korunmak için yaptığımız şeyler bu hastalık içinde geçerlidir.

  Ellerimizin temizliğine dikkat etmeliyiz, virüsler ellerle kolaylıkla bulaşabilir. Ellerimizi uzun süre sabunlu su ile yıkamalıyız. Eğer sabun ve su yoksa alkol içeren bir antiseptik özellikli dezenfektan el jel kullanabiliriz. Antiseptik ve antibakteriyel dezenfektanı içeriği olan sabun ve normal sabun da temizlenmek için yeterlidir.

 Sabun yerine dezenfektanlar kullanmak istiyorsanız tabii ki dezenfektanlar da etkilidir. m cleaner yüz dezenfektanı bu konuda en etkili ürünlerdendir. Piyasada bir sürü ürün var ürün alırken içinde alkol olup olmadığına ve alkol oranına bakmanız yeterlidir. Alkol oranı 70-90 arasında olanları kullanabilirsiniz. Bu dezenfektanlar her yerde mikroplara karşı etkilidir. Zaten bu dezenfektanların üstünde bazen “virüslere karşı etkilidir” diye yazmaktadır. Eğer bu şekilde yazıyorsa virüsleri tamamen ortadan kaldırır. Hem ellerde hem kıyafetlerde hem de zeminlerde kullanabilirsiniz. Her zaman kullanmadan önce kullanma talimatlarını okuyunuz.

Fakat unutulmaması gereken bir şey var ki o da hiçbir dezenfektan el yıkamanın yerini tutmaz o nedenle sabun kullanmayı da ihmal etmemelisiniz.

Ancak dışarıda sürekli suyla temas etme olanağımız olmadığından ötürü yüz dezenfektanı bu konuda bize büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Virüslerden kendimizi nasıl korunabiliriz ?

  Bu hastalığın tam olarak nasıl bulaştığı netlik kazanmamıştır. Hasta kişilerin öksürme, hapşırma, aksırma gibi durumlarla ortalara saçtığı sıvılar yoluyla bulaşmaktadır. Bu nedenle kalabalık mekanlardan ve topluluklardan uzak durmalıyız. Alışveriş merkezleri gitmemeliyiz ve toplu taşıma araçlarını mecbur kalmadığımız sürece kullanmamalıyız. Bunların dışında eğer hasta değilsek maske takmamıza gerek yoktur. Fakat herhangi bir solunum yolu hastalığımız varsa hapşırma, aksırma benzeri durumlarda tek kullanımlık mendil kullanıp sonrasında mendili çöpe atmalıyız.

Temizlik yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

  Kişisel eşyalarımızı devamlı bir şekilde bir dezenfektan ile silmeliyiz örneğin cep telefonu, bilgisayar, anahtarlıkları ve diğer sık kullandığımız kişisel eşyalarımızı. Bunlar dışında diğer kullandığımız eşyaları da temizlemeye özen göstermeliyiz.

Bunların haricinde antibakteriyel jel ve antibakteriyel kolonya üretimi de yapmaktayız. 

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir