blank

Helal Kozmetik Üretimi Hakkında

 Helal kozmetik ürünleri, İslami kurallara göre üretilen ve ambalajlanan ürünlere denir. Bu ürünler fason olarak da üretilebilmektedir. Bu durum helal kozmetik ürünlerine olan ulaşılabilirlik düzeyini artırmaktadır. Pek çok insan İslami değerleri açısından helal kozmetik ürünlerine yönelmektedirler. Kozmetik ürünlerinin vücutta kullanıldığında, vücut tarafından deri altına doğru emilir. 

 Bu durumda, kullanılan kozmetik ürünlerinin içerisinde bulunan her bir katkı, hammadde ve bilinmeyen çok sayıda hayvansal kaynaklı olabilen bileşenler deri altına ilerler.  Kozmetiklerin içinde bulunan bu hayvansal, sentetik veya bitkisel kaynaklı katkı maddeleri Helal kozmetik ürünlerinin İslami şartlara göre uygunluğu kanıtlanmış olmalıdır. 

Fason helal kozmetik üretimi esnasında kullanılan bileşenlerin önemli olduğu kadar üretimin yerinin helal üretime uygunluğu da oldukça önemlidir. Bu nedenle fason helal kozmetik üretimi yapılırken bazı unsurlara daha fazla özen göstermek gerekmektedir. Fason helal kozmetik ürünleri üretilirken pek çok aşamalardan geçmelidir. Bu aşamalarda, yapılan değerlendirmelerden ürün başarıyla geçtikten sonra belirli yönetmeliklere uygun olduğu tespit edildikten sonra helal belgesi almaya hak kazanır. 

 Bu belgelendirme ülkemizde TSE (Türk Standartları Enstitüsü) ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile ortak olarak gerçekleştirilmektedir. Helal kozmetik belgesi almaya hak kazanan kozmetik ürünleri tüketicilerin pek çoğu tarafından güvenli ürün olarak adlandırılırlar. Bu nedenle fason helal kozmetik üretimi yapan firmalar; ürünlerini helal bileşenler içerecek şekilde ve helal bir ortamda, helal olmayan maddelerle teması engellenerek GMP (İyi Üretim Uygulamaları) koşullarına uygun olarak üretirler. Bu sertifikaya sahip olan ürünlerin ambalajlarının üzerinde helal sertifikalı ürün ibaresi ve TSE damgası bulunmaktadır.

Fason Helal Kozmetik Ürünlerinin içeriği hakkında;

Helal kozmetik ürünleri mutlaka ulusal kozmetik mevzuatında izin verilen bileşenleri içermelidir. Bu nedenle Fason helal kozmetik ürünlerinin içerisinde olması gerekenler şu şekilde özetlenebilir;

 • İnsan kaynaklı olmayan bileşenler, helal olmayan hayvanlara ait ve bunlardan türetilmiş bileşenler işlenemez, üretilemez, saklanamaz ve taşınamaz.
 • Helal olmayan canlılara (domuz vb.) ait genetik materyal bulunamaz.
 • Helal olsa da insan sağlığına zararlı olduğu bilimsel olarak ispatlanmış diğer canlılara ait genetik materyaller yer alamaz.
 • İnsan sağlığına zarar vermediği, uluslararası deney yöntemleri ile ispatlanmamış nanomalzeme içermemelidir.
 • Helal olsalar bile, neslinin devamlılığı tehlike altında olan canlılardan, neslinin devamlılığını tehdit edecek yollarla elde edilen maddeler yer alamaz.

Tavsiye Edilen Yazılar

7 Yorumlar

 1. mchcosmetic

  Helal sertifikalı ürün çeşitlerinin daha da artmasını temenni ediyoruz.

 2. mchcosmetic

  Helal sertifika bence çok önemli. Bu konudaki hizmetinizden ötürü gerçekten tebrik ederim.

 3. mchcosmetic

  Helal sertifikalı ürün üretmek bir duyarlılıktır. Her kesime hitap ettiğiniz için teşekkür ederim.

 4. mchcosmetic

  Helal sertifikalı ürün üretmek bir duyarlılıktır. Her kesime hitap ettiğiniz için teşekkür ederim

 5. mchcosmetic

  Helal sertifikalı ürün çeşitlerinin daha da artmasını temenni ediyoruz.


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir