blank

  Bu yazımızda antibakteriyel jel nedir, üretim metodları nelerdir. Hangi tür antibakteriyel ürünler kullanmamız gerekir gibi soruların cevabını açıklamaya çalışacağız.

Antibakteriyel nedir ?

  Antibakteriyel, bir ürünün bakteri üremesini engellemek amacıyla yapılan işlemler sonucu elde edilen ürünün adıdır. Antibakteriyel bakteri üretmeyen anlamındadır. Kozmetik haricinde çok geniş alanda da üretilmekte ve kullanılmaktadır. Gümüş, kuaterner amonyum tuzları, triclosan en önemli antibakteriyel ajanlardır.

Antibakteriyel Jel Nedir ?

  Antibakteriyel jel zararlı bakteri ve mikropların zararlarını azaltmak ve etkisini kırmak amacıyla özellikle el ve yüz olmak üzere genel olarak cildimiz içinde kullanabileceğimiz sürülebilir kıvamda bir sıvıdır.

  Hayatımızdaki hastalık sorununa en kesin çözümlerden birisi hiç şüphesiz mikropların keşfi ve onların neden olduğu sorunlardır. Mikropların keşfiyle birlikte onlara karşı mücadele çeşitleri geliştirilmiştir. Antibiyotikler, antiseptikler gibi bir çok ilaç, şurup, krem peşi sıra gelmiştir. Peki antibiyotik üretiliyor da antibiyotik ürünler neden üretilmiyor.

  Teknoloji ve bilimin gelişmesiyle ilaç dışında dış etkenli ürünlerde üretilmeye başlanmıştır. Antibakteriyel jel bunlardan birisi olmakla birlikte içinde bir çok etken madde kullanılmaktadır. Antibakteriyel kozmetik sektörünün gelişimi oldukça eskilere dayanmaktadır. Çevredeki bakteriyel floranın fazla olduğu durumlarda kişileri hastalıklardan koruma mantığıyla geliştirilmiştir. Hastane ortamı bunun en önemli örneği. O kadar çok mikroorganizma florası var ki. Doktor önlükleri, hemşire giysileri, hasta yatak örtüleri, çarşaflar, yastık örtüleri. Doktor ve diğer sağlık çalışanlarının kullandığı maskeler, eldivenler, pamuklar, dikiş iplikleri, bezler. Hastahane veya sağlık kuruluşlarında kullanılabilecek tüm ürünlerde antibakteriyel ürünler kullanılmaktadır. İşte antibakteriyel jel de el veya yüz için kullanılan bu ürünlerden birisidir.

  Sadece bakteri kökenli sorunlar bulunmamakta çevremizde. Diğer bir sorunda virüslerdir. Korona olarak telaffuz ettiğimiz ( CoronaCovid-19 ” ) virüsü maalesef günümüzün global bazda pandemi haline gelmiş en tehlikeli ve önemli sorunudur.

  Virüsle mücadele konusunda en etkili yöntemlerden biride el temizliğidir. Ancak dışarıda olduğumuz zamanlarda bunu sık sık yapamayacağımızı düşündüğümüzde anti bakteriyel el jeli bizlere büyük kolaylık sağlayacaktır.

  Sürüldüğünde tenimizde bir tortu bırakmayarak sanki suyla elimizi yıkamışcasına bir etkiye sahip olan bu ürün ayrıca içerdiği nemlendirici madde sayesinde cildimizi nemli ve diri tutar.

Bunların haricinde antibakteriyel jel dezenfektan ve antibakteriyel kolonya üretimi de yapmaktayız. 

Tavsiye Edilen Yazılar

1 Yorum


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir